światXL | Uwalniamy wiedzę o Comarch ERP XL

O serwisie

światXL

Witamy Cię w serwisie internetowym dla oprogramowania Comarch ERP XL.

Serwis gromadzi autorskie artykuły, dodatki i rozwiązania dla programu.

Jeśli posiadasz już program Comarch ERP XL to znajdziesz tu wiele gotowych rozwiązań i objaśnień, które umożliwią Ci jego lepsze zrozumienie i rozbudowę.

Jeśli zaś stoisz przed zakupem programu Comarch ERP XL dla swojej firmy to mamy nadzieję, że zawarte tu informację przekonają Cię o słuszności tej decyzji.

Serwis powstał na bazie kilkunastoletniego warsztatu wdrożeniowo-serwisowego, kilku lat szkoleń otwartych i spostrzeżenia powtarzalności niektórych dodatków u różnych klientów. Publikujemy tutaj pewną część stworzonych przez nas funkcjonalności, które zostały dostosowane do uniwersalnych standardów i mogą mieć zastosowanie powszechne.

Głównym celem serwisu jest umacnianie marki firmy Prospeo i kreowanie pozytywnego wizerunku oprogramowania Comarch ERP XL. Dlatego wiele dostępnych tu artykułów i dodatków jest nieodpłatna. Liczymy jednak również na zysk ze sprzedaży rozwiązań płatnych i być może możliwość nawiązania stałej współpracy.

Serwis jest żywy. Staramy się cyklicznie publikować nowe pomysły i rozwiązania, które powstają w trakcie kolejnych wdrożeń ERP XL. Obserwuj nas na FB, LinkedIn lub dołącz do newslettera.

O firmie

Serwis jest własnością firmy PROSPEO, autoryzowanego partnera Comarch ERP. Autorami treści zawartych w serwisie są pracownicy firmy.

Zajmujemy się wdrożeniami i serwisem programu Comarch ERP XL na terenie całego kraju. Fizycznie jesteśmy zlokalizowani w Warszawie i Radomiu. Usługi świadczymy na miejscu u klienta lub zdalnie.

Firmę w obecnej formie prawnej zarejestrowaliśmy pod koniec 2015 roku jako kontynuację dotychczasowej działalności wspólników: Piotra Jesionka i Pawła Pyzary. Połączyła nas wspólna pasja do wdrożeń ERP XL, potrzeba większego zaplecza do realizacji większych projektów oraz wzajemny szacunek do swojego dorobku i umiejętności. Na chwilę obecną (dane na rok 2017) firma zatrudnia 10 pracowników i współpracuje z kilkoma konsultantami zewnętrznymi.

Zawartość serwisu

Artykuły. Opisują pewne zagadnienia w programie ERP XL. Mogą stanowić opis lub zasadę działania pewnej funkcjonalności. Mogą proponować pewne metody i rozwiązania. Mają na celu dostarczenie odbiorcy wiedzy ogólnej. Wszystkie artykuły dostępne są publicznie.

Dodatki. Programy w różnej formie, które są uzupełnieniem ERP XL (nie stanowią programów samodzielnych) i które zwykle ingerują w dane (zmieniają, dodają, usuwają). Dostarczają pewne funkcjonalności nie dostępne w standardzie programu lub poprawiają jego standardową ergonomię. Większość dodatków jest płatnych.

Solucje. Wskazówki i gotowe rozwiązania do występujących w programie problemów. Moglibyśmy udawać, że ERP XL jest jedynym na świecie programem pozbawionym błędów, niestety tak nie jest. Większość błędów w programie wynika z jego niepoprawnej eksploatacji przez użytkowników lub samej konfiguracji, zdarzają się też błędy w samym kodzie. Szczęśliwie ich przyczyny są szybko usuwane przez producenta. Nasze solucje służą do usuwania skutków konkretnych błędów i ewentualnego przeciwdziałania im. Niektóre z solucji są płatne, ponieważ stanowią nasz własny wkład w rozwiązanie problemu. Zanim wydasz u nas pieniądze zapytaj producenta o możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy w rozwiązaniu problemu.

Raporty. Zestawienia analityczne prezentujące pewne dane, zwykle nie dostępne w standardzie programu lub znacząco lepsze od standardu. Nie wykonują operacji na bazie, a jedynie przeliczają i prezentują dane. Raporty bazują na danych operacyjnych, nie zaś na danych analitycznych wykorzystywanych przez moduł Business Intelligence. Dostarczane są w postaci raportów typu wykres z możliwością łatwego eksportu do Excela. Pewną część raportów udostępniamy za darmo, jednak większość z nich jest płatna.

Narzędzia administracyjne. Są to dodatki, raporty i fragmenty kodów pomocne przy administrowaniu programem. Ze względu na inwazyjne działanie niektórych zalecane jest posiadanie umiejętności posługiwania się językiem SQL i przewidywanie skutków tych działań. Dostęp do większości narzędzi administracyjnych jest bezpłatny pod warunkiem udziału w jednym z naszych szkoleń administracyjnych organizowanych w ramach marki Centrum Szkoleniowe PROSPEO.

Dostęp do treści

Treści umieszczone na stronie mają zróżnicowany poziom dostępu.

Publiczne dają każdemu pełny darmowy dostęp do treści artykułu. Mają za zadanie przyciągnąć uwagę do strony i zapewnić jej dobre pozycjonowane.

Ograniczone dla zarejestrowanych użytkowników. Treści są bezpłatne i częściowo publiczne jednak pełen dostęp uzyskuje się dopiero po zarejestrowaniu w naszym serwisie. Z rejestracji skorzystać mogą osoby zatrudnione w firmie posiadającej ERP XL i partnerzy Comarch. Zbieramy te informacje i przetwarzamy je. Wiedza o branżach i regionach firm pracujących na programie jest dla nas wartościowa, ponieważ dzięki niej możemy doskonalić naszą ofertę.

Ograniczone płatne. Dostęp do pełnej treści uzyskuje się po uiszczeniu opłaty. Zakup dostępny jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Rabat dla klientów Prospeo. Klienci obsługiwani przez nas otrzymują dodatkowy 25% rabat na zakup wszystkich publikacji. Przez klientów Prospeo rozumiemy firmy posiadające program ERP XL i będące oficjalnie podpięte w Comarch pod naszą obsługę. To dzięki współpracy z naszymi klientami powstały publikowane tu rozwiązania. Doceniamy to.

Gwarancja i odpowiedzialność

Publikowane przez nas rozwiązania są przetestowane w produkcyjnym środowisku klienta i w środowisku testowym. Tworzone są przez doświadczonych deweloperów i programistów umiejących przewidzieć różne zachowania programu. Tym niemniej nie możemy zagwarantować ich poprawnego działania w specyficznych warunkach klienta i nowszych wersjach programu. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku ich działania, ani nie gwarantujemy, że będą one działać na wszystkich wersjach programu. Przed uruchomieniem ich w środowisku produkcyjnym należy przetestować ich działanie na bazie testowej. Dotyczy to zwłaszcza dodatków i solucji mogących ingerować w dane. Raporty są bezpieczne i nie ingerują w dane programu.

Rozwiązania powstały na określonych wersjach programu ERP XL. Nie mamy możliwości weryfikacji działania wszystkich rozwiązań dla nowych wersji XL-a. Przy każdym dodatku i raporcie umieszczamy informację o jego wrażliwości na wersjonowanie. Jeśli zakupione rozwiązanie nie zadziała podejmujemy się nieodpłatnie poprawienia go lub zwracamy pieniądze.

Ochrona praw autorskich

Publikowane przez nas rozwiązania podlegają ochronie praw autorskich i nie mogą być odsprzedawane, publikowane, ani udostępniane innym podmiotom w całości i we fragmentach. Zgadzamy się jednak na ich dowolną modyfikację w obrębie własnej firmy, zwłaszcza że większość z nich pisana jest w kodzie otwartym.

Tworzenie dodatków ERP XL samodzielnie

Wierzymy, że nasz serwis przyczyni się do zwiększania świadomości i wiedzy o programie Comarch ERP XL i wprowadzi Cię w świat samodzielnej rozbudowy programu. Wiele z naszych rozwiązań ma wartość edukacyjną i może posłużyć jako baza i inspiracja do tworzenia własnych rozwiązań. Aby samodzielnie tworzyć dodatki potrzebujesz: chęci, czas, trochę technicznych zdolności, dostęp administracyjny do programu i bazy danych, przykłady dostępne na naszej stronie i kilka bezpłatnych narzędzi. Narzędzia potrzebne do tworzenia dodatków to: SQL Server Managment Studio, Microsoft Visual Studio Express, Microsoft Excel. Przy tworzeniu dodatków opartych o api (w tym dużej hydry) możesz potrzebować dokumentacji do bibliotek api, która może zostać Ci udostępniona przez Twojego partnera Comarch za zawarciem odpowiedniego porozumienia. Dla szybszego wejścia w temat pomocne mogą być nasze kursy Comarch organizowane w ramach Centrum Szkoleniowego PROSPEO.

Jeśli potrzebujesz jakiegoś dodatku w programie i nie znalazłeś go na stronie – wyślij nam zapytanie. Być może mamy już gotowe nie opublikowane rozwiązanie. Możemy też podjąć się stworzenia takiego dodatku dla Twojej firmy.

Życzymy inspirującej lektury i udanych zakupów.

Zespół PROSPEO w ramach marki światXL